Հունիսի 9-ին Արցախում մեկնարկել է պետական միասնական քննությունների առաջին փուլը, որոնք կտևեն մինչև հունիսի 27-ը։ Պետական քննություններին դիմել է 572 դիմորդ։
Հանրապետության կրթության նախարարությունը Ստեփանակերտում բացել է պետական միասնական քննության 5 քննական կենտրոն։
Ինչպես տեղեկացրին Արցախի կրթության նախարարությունից, քննությունները նախատեսված են, ինչպես Հայաստանում, հունիսի 9-ին, 13-ին, 16-ին, 20-ին, 23-ին և 27-ին «Քիմիա» և «Ռուսաց լեզու», «Անգլերեն լեզու», «Մաթեմատիկա», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Կենսաբանություն», «Հայոց պատմություն» և «Ֆիզիկա» առարկաներից։
572 դիմորդներից 198-ը դիմել են Հայաստանի բուհերում սովորելու համար։
Արցախի օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը նշել է, որ «մեր երեխաների կրթության իրավունքը պետք է վերականգնվի, Հայաստանում սովորել ցանկացող դիմորդների խնդիրը պետք է լուծվի»։ Ստեփանյանը նշեց, որ արցախցի մինչև 700 երիտասարդ՝ դիմորդներ և ուսանողներ, շրջափակման պատճառով զրկված են Հայաստան գնալու հնարավորությունից՝ բուհ ընդունվելու կամ ուսումն ավարտելուց, ամառային արձակուրդներին չեն կարող վերադառնալ Արցախ։ Նրա խոսքով, հանրապետության իշխանությունները հնարավորություններ են փնտրում այս հարցը լուծելու համար։