Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (CHP) կիրակի օրը՝ մարտի 23-ին, առաջադրել է պաշտոնանկ արված և բանտարկված Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին որպես նախագահի թեկնածու։ CHP-ի փրայմերիզներին մասնակցել է Թուրքիայի 15 միլիոն քաղաքացի, ինչը կազմում է երկրում գրանցված ընտրողների գրեթե մեկ քառորդը։ Նրանցից 13,2 միլիոնը աջակցություն է հայտնել Իմամօղլուին, ով միակ թեկնածուն էր։
CHP-ի նախագահ Օզգուր Օզելը կոչ է արել Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել և մրցակցել Էքրեմ Իմամօղլուի դեմ։
Նույն օրը ընդդիմության տասնյակ հազարավոր կողմնակիցներ հավաքվել էին Ստամբուլի քաղաքապետարանի մոտ՝ բողոքարկելու այն, ինչ նրանք համարում են Էրդողանի մրցակցի քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդում: «Իմամօղլուն մի կողմից բանտում է, իսկ մյուս կողմից՝ նախագահական գնալու ճանապարհին»,- հանրահավաքում Օզելի խոսքերը մեջբերում է AP-ն։ Ցուցարարների առջեւ ելույթ է ունեցել նաեւ նախագահի նոր թեկնածու Դիլեք Քայա Իմամօղլուի կինը։
Ցուցարարները փորձել են բարիկադներ կառուցել և բախվել ոստիկանության հետ, գրում է Milliyet-ը։ Արդյունքում, նրա տվյալներով, 66 ցուցարար բերման է ենթարկվել, հինգ ոստիկան վիրավորվել է։