Արցախում առաքելությունը կատարված է, ժամանակն է այն ընդլայնել ամբողջ Հայաստանում
Արարատ Միրզոյանը վերջին մի քանի օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ է զանգահարում Սերգեյ Լավրովին՝ ամեն կերպ ցույց տալով, որ ռուս-հայկական հարաբերությունները երբեք չեն էլ վատացել, և այն ամենը, ինչ եղել է, սատանայից էր։ Ռուս պաշտոնյաները մեծահոգաբար թփթփացնում են հայ գործընկերների ուսերին։ Իսկ քարոզչական ալիքները հայերին անվանում են «անառակ որդիներ», որոնց դավաճանությունը չի ներվելու։
Սերգեյ Լավրովն այսօր Միրզոյանի հետ զրույցում «բարձր է գնահատել» Հայաստանի և Բաքվի միջև «խաղաղության համաձայնագրի» համաձայնեցման առաջընթացը։ Ու թեև Հայաստանի փոխարտգործնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը խոստովանեց, որ 10 օր անց Բաքուն չի արձագանքել Հայաստանի կոչերին՝ համաձայնեցնելու «խաղաղության համաձայնագրի» ստորագրման ժամկետները և վայրը, ակնհայտ է, որ եթե այն ստորագրվի, ապա դա կլինի միայն «կնքահոր» Պուտինի աչալուրջ հայացքի ներքո։
Մոսկվայի պաշտոնյաները կրկին սկսել են խոսել «եռակողմ պայմանավորվածությունների» մասին՝ չմեկնաբանելով Բաքվի և Երևանի համաձայնեցված փաստաթղթի կետերը։ Մոսկվան ունի իր «փաստաթուղթը» և իր «առաջադրանքները»։
Ռուսական զորքերը 2020 թվականից փայլուն կերպով կատարել են Ղարաբաղում իրենց առաջադրանքները։ Ինչպես հայտարարել է ռուս գեներալ Իստրակովը 2022 թվականի ապրիլին Ակնայում ռուս-թուրքական հետախուզական կենտրոնի փակման ժամանակ, «ռուս և թուրք խաղաղապահները ստեղծել են հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մոնիտորինգի հուսալի համակարգ և ամուր հիմքեր են դրել բազմաչարչար հողի վրա խաղաղ կյանքի հաստատման համար։ Ռուս և թուրք գործընկերները առաջադրած բոլոր խնդիրները լուծել են բարեկամական աշխատանքային մթնոլորտում։ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետ միասին արվել է հնարավոր ամեն ինչ՝ տարածաշրջանի կառուցողական և առանց հակամարտությունների զարգացման համար»։
Առաջադրանքը կատարված է՝ Ղարաբաղը օկուպացված է, բնիկ բնակչությունը վտարված, նրա ունեցվածքը հաջողությամբ յուրացվում է, հազարամյա ժառանգությունը պղծվում։ Եկել է ժամանակը՝ խնդիրը Հայաստանի ողջ տարածքով ընդլայնելու։
Ինչպես ասում է ռուս փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը, Թուրքիային տարածաշրջանում որպես ագրեսոր ներկայացնելու կարիք չկա, քանի որ նրա բոլոր գործողությունները համաձայնեցված են Մոսկվայի հետ, այդ թվում՝ 44-օրյա ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ Եթե ​​Մոսկվան, շարունակում է Տարասովը, դեմ լիներ ղարաբաղյան հիմնախնդրի ուժային լուծմանը, Ադրբեջանը չէր կարողանա ձայն հանել։
Թրամփ-Պուտին զրույցից հետո Ռուսաստանն արդեն բացեիբաց հանդես է գալիս Հայաստանում տիրոջ դիրքերից։ Ռուսաստանի ակտիվությունը Գյումրիում, որտեղ ռուս փորձագետներն ակնարկում են, որ բնակչության մեծամասնությունը ռուսական անձնագրեր ունի, կարող է լինել ապագա «Ռուսաստանի քաղաքացիներին հայ ազգայնականներից պաշտպանելու» ծրագրի մի մասը: