Պուտինը «քայքայում է» Ուկրաինան. նա առաջարկել է Կիևում արտաքին կառավարում մտցնել
Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է քննարկել «ժամանակավոր կառավարման» ներդրումը Ուկրաինայում, որն ավելի քան երեք տարի պայքարում է ռուսական ռազմական ներխուժման դեմ։
«Սկզբունքորեն, իհարկե, ՄԱԿ-ի, ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների և իհարկե մեր գործընկերների ու ընկերների հետ հնարավոր կլիներ քննարկել Ուկրաինայում ժամանակավոր կառավարման ներդրման հնարավորությունը:
Նման պայմաններում ստեղծված Ուկրաինայի կառավարությության հետ Պուտինը կարծում է, որ հնարավոր կլինի ստորագրել «լեգիտիմ փաստաթղթեր, որոնք կճանաչվեն ամբողջ աշխարհում և կլինեն հուսալի»:
«Սակայն սա տարբերակներից մեկն է, և նման պրակտիկա գոյություն ունի ՄԱԿ-ի աշխատանքում»,- նշել է Պուտինը։ Որպես երկրների օրինակներ, որտեղ «ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեության շրջանակներում արդեն մի քանի անգամ եղել է այն, ինչ կոչվում է արտաքին կառավարում, ժամանակավոր կառավարում», նա անվանեց Արևելյան Թիմորը, Պապուա Նոր Գվինեան և նախկին Հարավսլավիայի մի մասը։
Սրան ի պատասխան՝ Ուկրաինայի նախագահի ներկայացուցիչ Լիտվինը Պուտինին առաջարկել է մի քանի հաբեր ընդունել, որոնք կարող են ակտիվացնել նրա ուղեղի գործունեությունը։ Սակայն նա կասկած հայտնեց, որ նրանք դեռ ի վիճակի են ազդել Ռուսաստանի ղեկավարի վրա։
Միաժամանակ, Փարիզ կատարած այցի ժամանակ Զելենսկին ասել է, որ պատրաստ է Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցությունների ցանկացած ձևաչափի։ Սակայն, ըստ նրա, խնդիրն այն է, որ Պուտինը պատրաստ չէ երկխոսության եւ մտադիր չէ դադարեցնել պատերազմն Ուկրաինայի դեմ։
Ուկրաինայի կառավարումը որոշվում է նրա սահմանադրությամբ և երկրի ժողովրդի կողմից, ասել է Միացյալ Նահանգների Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակը։
Այդ ընթացքում Փարիզում կայացել է «կամավորների կոալիցիայի» գագաթնաժողովը, որը կազմակերպել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը։ Հանդիպումը, ի թիվս այլ հարցերի, նվիրված է եղել Ռուսաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի կնքման դեպքում Ուկրաինայի երաշխիքների հարցերին։
Գագաթնաժողովից հետո Մակրոնն ասել է, որ դրա մասնակիցները համաձայնել են շարունակել աջակցել Ուկրաինային և նրա բանակին, ինչպես նաև խոստացել է շարունակել ճնշում գործադրել Ռուսաստանի և տանկերների ստվերային նավատորմի վրա։
Բացի այդ, Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով, հանդիպմանը որոշվել է հանձնարարել կոալիցիայի անդամ երկրների արտգործնախարարությունների ղեկավարներին երեք շաբաթվա ընթացքում պատրաստել առաջարկներ, թե ինչպես կարելի է վերահսկել Ուկրաինայում հրադադարը։
Մակրոնը նաև ասել է, որ ֆրանս-բրիտանական ռազմական պատվիրակություն կուղարկվի Ուկրաինա՝ աշխատելու Ուկրաինայի զինված ուժերի հետ՝ «նրանց ապագան ծրագրելու համար»:
Խոսելով հնարավոր խաղաղապահ ուժերի մասին՝ Մակրոնն ասել է, որ դրանք դեռ ձևավորման փուլում են։ Ֆրանսիայի նախագահը ևս մեկ անգամ վստահեցրել է, որ դրանք չեն գտնվի շփման գծում, այլ անհրաժեշտ են որպես «զսպող» գործիք զինադադարի կնքումից հետո։