Մյանմայում հզոր երկրաշարժից ավելի քան 140 մարդ է զոհվել
Մյանմարում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 144 մարդ, վիրավորվել՝ 732-ը։ Այս մասին ուրբաթ՝ մարտի 28-ին, հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Մյանմայի պետական ​​հեռուստատեսությունը։
Երկրի տարբեր քաղաքներում գրանցվել են ենթակառուցվածքների զգալի վնասներ: Մայրաքաղաք Նայպիտաուում վնասված շենքերի թվում է եղել 1000 մահճակալ ունեցող հիվանդանոցը, հայտնում է Reuters-ը։
Շատ մարդիկ հայտնվել են փլուզված շենքերի թակարդում, Reuters-ին հայտնել է Մանդալայ շրջանի թաղամասերից մեկում հրշեջը: «Իրավիճակը շատ լուրջ է, մենք կենտրոնացած ենք փլուզված շենքերում արգելափակված մարդկանց փրկելու վրա»,- ասաց նա։
Նույն թաղամասի Ամայապույա քաղաքի մեկ այլ փրկարար հաշվարկել է, որ քաղաքի շենքերի մոտ 20%-ը քանդվել է։ «Ես երբեք նման բանի չեմ հանդիպել», – ասել է նա գործակալությանը:
Երկրաշարժը տուժել է նաև Թաիլանդում։ Մայրաքաղաք Բանգկոկում կառուցվող 30-հարկանի շենքը փլուզվել է, ինչի հետևանքով առնվազն 8 մարդ է զոհվել, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով քաղաքային իշխանություններին։ Փրկարարների տվյալներով՝ շինհրապարակում գտնվող 100-ից ավելի մարդ անհայտ կորած է համարվում։ Առնվազն ևս մեկ մարդ սպանվել է Բանգկոկում, հայտնում է Reuters-ը:
Մարտի 28-ին Մյանմարում տեղի են ունեցել մի քանի հզոր երկրաշարժեր, յուրաքանչյուրը 7,7 մագնիտուդով: Հետցնցումներ են զգացվել Թաիլանդում, Չինաստանում և Վիետնամում։