Մարտի 28-ին կայացած արցախցիների մեծ հանրահավաքին շատ մասնակիցներ ներկայացել են Բաքվում պահվող պատանֆների նկարներով, լուր պահանջելով ազատ արձակել նրանց։
Ինչպես հայտնում են Ամերիկայի հայկական համագումարից, Ռուբեն Վարդանյանի աջակիցները՝ գործընկեր-բարերար Նուբար Աֆեյանից, որը ևս մեկ անգամ կոչ արեց նրան ազատ արձակել CNN-ով, մինչ Amnesty International, մինչ Թրամփի վարչակազմ, երաշխավորել են իր որդում, որ հայ քաղբանտարկյալները ու ռազմագերիները և քաղաքացիական պատանդները, որոնք ապօրինաբար պատանդ են պահվում Բաքվում, մնում են ուշադրության կենտրոնում։ Երեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 1-ին, Համալսարանական ակումբում Դավիթ Վարդանյանը ելույթ կունենա Ամերիկայի հայկական համագումարի (Համագումար) 2025թ․-ի Գարնանային քարոզչական գագաթնաժողովում։
Գագաթնաժողովին ընդառաջ և նախագահ Դոնալդ Թրամփին անցյալ շաբաթ ուղարկված նամակում Համագումարն ընդգծեց, որ «իսկական խաղաղության հասնել հնարավոր չէ» քանի դեռ բոլոր պատանդներն ազատ չեն արձակվել, և հորդորեց նախագահին «օգտագործել Ձեր տրամադրության տակ եղած բոլոր գործիքը՝ նրանց անհապաղ ազատությունն ապահովելու համար»:
Գործարար, բարերար, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթը, իր հոր ուժեղ ջատագովն է հրապարակայնորեն և լրատվամիջոցներում՝ հայ ռազմագերիների վերաբերյալ այդքան անհրաժեշտ իրազեկվածությանը հասնելու համար: CNN-ի թղթակից Քրիստիան Ամանփուրին տված հարցազրույցում նա դատապարտեց Բաքվում իր հոր դատական ​​լսումների «թափանցիկության իսպառ բացակայությունը», որտեղ նա անօրինական կերպով պահվում է Ադրբեջանի բռնապետական ​​ռեժիմի կողմից:
Իր վերջերս հրապարակված տեսաուղերձում Դավիթ Վարդանյանը կոչ արեց «մեր աշխարհասփյուռ ազգին պայքարել այն կեղծ դատավարությունների դեմ, որոնք տեղի են ունենում Բաքվում ընդդեմ իր հոր և մեր մյուս հայրենակիցների, ովքեր իրենց բոլոր ուժերը տվեցին հանուն Արցախի ազատության»։