Հակասոցիալական հարցերով նախարարը արցախցիներին ասում է арбайтн, арбайтн
Մենք հայտարարել ենք բնակապահովության ծրագրի մասին, պետք է ԼՂ-ի մեր հայրենակիցները գնան, դառնան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, դիմեն և ստանան սերտիֆիկատ: Այս մասին այսօր՝ մարտի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ աշխատանքի եւ արդարադատության նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ արցախցիները դժգոհ են, որ իրենց աջակցությունը դադարեցվում է եւ որ դա հանգեցնելու է արտագաղթի:
«Բոլոր մեր հայրենակիցները, որոնք տեղահանվել են և կան մեր բազաներում, բնականաբար կստանան քաղաքացիություն, աշխատունակ մարդիկ պետք է աշխատեն: Շատ լավ է, որ մենք ունենք շուրջ վերջին տվյալներով 25 000 զբաղված հայրենակիցներ և մնացածի համարը դա պետք է լինի վարակիչ:
Իսկ այն անձինք, որ աշխատունակ են, իրենք պետք է գնան և աշխատեն, միասնական սոցիալական ծառայության կենտրոնում կան բազմաթիվ թափուր աշխատատեղեր, կան բազմաթիվ գործատեղեր»,-ասաց նախարարը:
Դիտարկմանը, որ արցախցիներն ասում են, որ աշխատում են, հազիվ հացի փողն են կարողանում վաստակել, չեն կարողանում 200 հազար տան վարձ տալ, Մկրտչյանն ասաց. «Նրանք, ովքեր գտնվում են կյանքի խոցելի իրավիճակում, նրանց համար կան առանձին գործիքներ, նրանց համար կա առանձին նախագիծ շրջանառված և նրանց մենք երբեք մենակ չենք թողնելու»:
Երևում է, սոցնախարարը, որը համատեղությամբ աշխատում է նաև հասարակության հետ ՔՊ պատասխանատու, շատ վատ է կատարում իր պարտականությունները։ Եթե 1,5 տարի առաջ ցեղասպանությունից փրկված և հայրենիքից զրկված մարդկանց չես ապահովել գոնե ժամանակավոր կացարանով, չես օգնել աշխատանքի անցնեն, միակ ֆինանսական աջակցությունն էլ կրճատում ես, կոչ անելով աշխատել, ուրեմն դու ոչ թե սոցիալական, այլ հակասոցիալական հարցերի նախարար էս։
Ասպիսին է ՔՊ պատասխանատուի պատասխանը արցախցիներին, որոնք մեծ հանրահավաք են արել, պահանջագիր են ներկայացրել, հույս ունենալով, որ գործ ունեն հարազատ երկրի հետ, և կառավարությունը ուղղակի չգիտի ճշմարտությունը։ Պարզվում է, “քույրերն ու եղբայրները” պետք է իրենք իրենց գլխի ճարը տեսնեն։ Իսկ սոցապնախարարը նրանց հավեսը չունի՝ նա ամերիկաներով և եվրոպաներով է ֆռռում, ներկայացնում ՔՊ շահերը, ո՞վ գիտի, գուցե և փող պոկում Արևմուտքից՝ արցախցիներին օգնելու պատրվակով։ Մեկ է, ոչ ոք չգիտի, թե ոնց է ծախսվում ստացված փողերը։ Իսկ արցախցիներին էլ ասում է՝ арбайтн, арбайтн.