Նախօրեին Հայաստան ժամանած Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալթեր Շտայնմայերն իր սոցիալական ցանցերում ուշագրավ գրառում է կատարել. տեղադրելով Արցախի դրոշը՝ Գերմանիայի նախագահը գրել է. «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այս շրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ հիմնականում հայերն են ապրում։ Վերջին տասնամյակներում այնտեղ բազմիցս ռազմական բախումներ են եղել»։
Հայաստանի կառավարությունն, իհարկե, չառարկեց, որ «միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այս շրջանը պատկանում է Ադրբեջանին», թեև նույնիսկ Բաքուն է ընդունում, որ Հայաստանի Սահմանադրությամբ այս շրջանը Հայաստանի մաս է կազմում։ Հայաստանի վարչապետը «իգնոր» է արել Շտայնմայերին՝ ի դեմս իր կնոջը, որը խախտել է ընդունված դրես-կոդը։
Սակայն Բաքվում Շտայնմայերի գրառումը դիվանագիտական սկանդալի պատճառ դարձավ, որից հետո Բեռլինը ներողություն խնդրեց և ջնջեց գրառումը։ Սակայն Արցախի դրոշին և Ղարաբաղը հայերով բնակեցված լինելու մասին գրառման հետ Բաքվին “հաջողվեց” Գերմանիայի նախագահին ստիպել հանել «միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այս տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին» նախադասությունը։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի մարտին Բեռլինում Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ ասուլիսում խոսելով հայ-ադրբեջանական կարգավորման մասին՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը երկու անգամ ընդգծել էր, որ և՛ տարածքային ամբողջականության, և՛ ինքնորոշման իրավունքը հավասար են։
«Մեզ անհանգստացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին անկայուն իրավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը։ Ստատուս քվոն չի կարող երկար շարունակվել, պետք է երկարաժամկետ լուծում գտնել՝ ի շահ ժողովրդի արժեք»,- հայտարարեց Գերմանիայի կանցլերը: Բեռլինում ասուլիսից հետո Բաքուն նույնպես իր բողոքն արտահայտեց, սակայն Շոլցի հայտարարությամբ տեսանյութը չհեռացվեց կանցլերի կայքից: Փաշինյանը չաջակցեց կանցլեր Շոլցին այն ժամանակ, ինչպես և հիմա չաջակցեց Գերմանիայի նախագահին, ով հայտարարեց, որ Արցախը պատկանում է այնտեղ ապրող հայերին։
Շտայնմայերի Հայաստան այցի օրը լույս է տեսել Deutsche Welle-ի վավերագրական ֆիլմը Հայաստանի, այդ թվում՝ Արցախի մասին։ Ֆիլմը մանրամասնում է, թե ինչպես 2020-ից 2023 թվականներին Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ, էթնիկ զտումներ և ուժի սպառնալիքներ օգտագործեց՝ հազարավոր տարիներ Լեռնային Ղարաբաղում ապրած բնիկ հայ բնակչությանը ստիպելու համար լքել իրենց հայրենիքը: Սա պատասխան է Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե Ղարաբաղյան շարժումն ավարտված է։
Բացի այդ, նախագահ Շտայնմայերն այցելել է Երևանի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Բունդեսթագը ճանաչեց ցեղասպանությունը և Գերմանիայի մեղքը 101 տարի անց՝ 2016 թվականին։ Իսկ Գերմանիայի նախագահի այցը պատասխան է Նիկոլ Փաշինյանին, ով հայտարարեց, որ ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից չէ։
Այսօր Գերմանիայի նախագահը կլինի Բաքվում։ Նրա ուղերձը հայկական «իսթեբլիշմենթը» չլսեց, և Բաքվում Գերմանիայի նախագահը հանգիստ խղճով կարող է հայտարարել, որ հայերին պետք չեն ո՛չ Արցախը, ո՛չ բուն Հայաստանը։