2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահ Թրամփի միջնորդությամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներ Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը ստորագրեցին հայ-իրանական սահմանի երկայնքով TRIPP-ի ստեղծման հռչակագիրը և նախաստորագրեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև “խաղաղության համաձայնագիրը”։
Այս փաստաթղթերը ստորագրելուց հետո երեք կողմերը հայտարարեցին, որ տարածաշրջանում այլևս խաղաղություն է հաստատվել և այն անշրջելի է։ Սահմանի երկայնքով կրակոցներն ու զինված սադրանքները իրոք դադարեցին, Ադրբեջանը հայտարարեց իր տարածքի շրջափակման վերացման մասին՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Մասնավորապես, Ռուսաստանից և Ղազախստանից հացահատիկը Հայաստան է մտել Ադրբեջանի և Վրաստանի միջոցով։ Իր հերթին, Ադրբեջանից բենզինի և դիզելային վառելիքի երկու խմբաքանակ է մտել Հայաստան՝ նույնպես Վրաստանի տարածքով։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի իշխանությունները վախենում են արտաբերել «Արցախ» բառը նույնիսկ երաժշտական ստեղծագործության վերաբերյալ, Ադրբեջանը շարունակում է պայմաններ առաջադրել խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրման համար՝ փոփոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը և հանել Անկախության հռչակագրին հղումը, այդ թվում՝ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին որոշման և 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հետևանքները վերացնելու անհրաժեշտության մասին կետերը։
Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է ընդունել նոր Սահմանադրություն՝ առանց նշելու, թե արդյոք այն հղում կանի Անկախության հռչակագրին։ Սակայն, Չորրորդ Հանրապետություն ստեղծելու մասին հռետորաբանությունը ենթադրում է, որ նոր հանրապետության ստեղծման համար անհրաժեշտ կլինի նոր հռչակագիր, և հինը ինքնին կմոռացվի։ Փաշինյանը խոսում է հանրապետության մասին, որը սահմանափակվում է խորհրդային սահմաններով, թեկուզ այդ սահմանները չի հաստատվում որևէ միջազգային օրինական փաստաթղթով։
Սակայն, 1989 թվականի որոշումը և Հայաստանի Սահմանադրությունը մնում են ուժի մեջ։ Կարսի պայմանագիրը նույնպես չեղյալ չի հայտարարվել։
2026 թվականի հունվարին Բաքուն հայտարարեց, որ Նախիջևանի Հանրապետության Սահմանադրությունից հանվել է 1921 թվականի Մոսկվայի և Կարսի ռուս-թուրքական պայմանագրերի հղումը։ Այդ պայմանագրերի համաձայն՝ Նախիջևանի հայկական մարզը ժամանակավորապես փոխանցվել էր թուրքական Ադրբեջանի պրոտեկտորատին ԽՍՀՄ կազմում։
Բաքվի որոշումը նոր բանավեճ առաջացրեց այն մասին, թե արդյոք Կարսի պայմանագիրը դեռևս ուժի մեջ է, թե չեղյալ է հայտարարվել։ Եթե այն ուժի մեջ է, ապա Նախիջևանը չի կարող համարվել Ադրբեջանի լիարժեք տարածք, և այնտեղ չպետք է լինեն ռազմական ուժեր։ Եթե պայմանագիրը անվավեր է, ապա ոչ միայն Նախիջևանը, այլև նույն պայմանագրերով Թուրքիային զիջված Կարսն ու Արդահանը պետք է վերադարձվեն Հայաստանին։
Պաշտոնապես Երևանը չի հիշատակում Կարսի պայմանագիրը՝ նշելով, որ Հայաստանը միայն Խորհրդային Հայաստանի տարածքն է համարում իրենը՝ համաձայն ԱՊՀ-ն հիմնադրող Ալմա-Աթայի հռչակագրի։ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հղումներ կան նաև Փաշինյանի և Ալիևի կողմից 2022 թվականի հոկտեմբերին Շառլ Միշելի և Մակրոնի միջնորդությամբ ստորագրված Պրահայի հռչակագրում, ինչպես նաև 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում նախաստորագրված «խաղաղության պայմանագրում»։
Հայ-ադրբեջանական վեճերի ներկայիս “լուծման” իրավական հիմքերի բացակայությունը, ինչպես նաև Թրամփի քաղաքականությունը խրախուսում են Ադրբեջանին պնդել ռազմական լուծման իր իրավունքը: Միևնույն ժամանակ, Ալիևը ոչ միայն չի ժխտում Ղարաբաղը և Նախիջևանը գրավելու իրավական հիմքերի բացակայությունը, այլև ուղղակիորեն պնդում է, որ դա կանխող օրինական փաստաթղթերը՝ Հայաստանի Սահմանադրությունը և Կարսի պայմանագիրը, պետք է չեղյալ համարվեն:
Այս զարգացումների ֆոնին, 2025 թվականի վերջին ամիսներին «գետնի վրա» ոչինչ տեղի չի ունեցել «Թրամփի ճանապարհի» կառուցման առումով: 2026 թվականի փետրվարին ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը այցելեց Հայաստան և Ադրբեջան, սակայն այս այցը նույնպես չհանգեցրեց Թրամփի ճանապարհի վերաբերյալ որևէ կոնկրետ մանրամասների: Ընդհակառակը, հայտնի դարձավ, որ Բաքուն և Անկարան հրաժարվում են Նախիջևանի և Հայաստանի միջով Թրամփի ճանապարհը երկարաձգել մինչև Թուրքիա: Այսպիսով պարզվում է, տարածաշրջանի շրջափակման վերացման և այն միջազգային միջանցքների և «Խաղաղության խաչմերուկի» մաս դարձնելու մասին բոլոր խոսակցությունները կեղծիք են:
Իսկ եթե Հայաստանի վերածումը «Խաղաղության խաչմերուկի» ի սկզբանե նախատեսված չէր, ապա ստացվում է, որ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հովանու ներքո Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի ղեկավարությունների համակարգված քաղաքականության միակ նպատակը Կարսի պայմանագրից անաղմուկ դուրս գալն է՝ Հայաստանի կողմից իր իրավունքներից հրաժարվելով և տարածաշրջանում նոր սահմանների օրինականացմամբ, որոնք հաստատվել են Հայոց ցեղասպանության շարունակության միջոցով։
Այս նպատակը եւս մեկ անգամ հաստատվում է Հայաստանում զուգահեռ իրականացվող քաղաքականությամբ, որն ուղղված է Հայ Առաքելական Եկեղեցու, Սփյուռքի, ավանդական հայկական կուսակցությունների եւ Ղարաբաղի գործոնի ազգայնակենտրոն դերի չեզոքացմանը։
Այս ուժերը պաշտոնապես մեղադրվում են Ռուսաստանի հետ կապված լինելու մեջ, եւ չնայած Հայաստանի իշխանությունները իրենք գործնական միջոցներ չեն ձեռնարկում ռուսական ազդեցության կամ ներկայության դեմ, հակառակը՝ վերջին տարիներին այն միայն աճել է, սակայն «ովքեր դեմ են կառավարությանը, կողմ են Ռուսաստանին, եւ, հետեւաբար, կողմ են պատերազմի վերսկսմանը» խոսույթը հաջողությամբ օգտագործվում է ազգային իրավունքների հարցը բարձրացնողներին ճնշելու համար։
Ազգային իրավունքների քննարկման բացակայությունը կարող է լինել Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների եզակի առանձնահատկությունը։
Չնայած ոչ բոլոր քաղաքական կուսակցություններն են հայտարարել իրենց նախընտրական ծրագրերը, բայց Կարսի պայմանագրի, 1989 թվականի Միավորման որոշման եւ Վաշինգտոնում նախաստորագրված «խաղաղության պայմանագրի» անդրադառնալու խիստ տաբուն վկայում է հայկական քաղաքական ասպարեզում առկա բիրտ կոնսենսուսի մասին։