1988 թվականի փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների արտահերթ նստաշրջանը ընդունեց կոչ, որում ասվում էր. «Ելնելով ԼՂԻՄ աշխատավորների ցանկություններից՝ խնդրում ենք Ադրբեջանական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդին և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդին խորը ըմբռնում ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ձգտումների նկատմամբ և լուծել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու հարցը։ Մենք նաև դիմում ենք ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդին ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու վերաբերյալ դրական որոշում կայացնելու համար»։
1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ին ԼՂԻՄ-ի և Հայկական ԽՍՀ-ի խորհրդարանները ընդունեցին վերամիավորման մասին որոշում, որը ուժի մեջ է մինչ օրս։
1988 թվականի փետրվարի 20-ի և 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի որոշումները արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի իրականացման միասնական ակտ էին, որը իսկական աշխարհաքաղաքական փոթորիկ առաջացրեց միջազգային հանրությունում. առաջին անգամ միջազգային փաստաթղթերում հանդիսավոր կերպով ամրագրված տեսական իրավունքները գործնականում իրականացվեցին։
Աշխարհը սկզբում շփոթված էր, նույնիսկ աջակցում էր արցախցիների պայքարին՝ այն համարելով փոփոխությունների եզակի հնարավորություն։ Եւ իրոք. ոչ միայն ԽՍՀՄ-ն, այլև ամբողջ սոցիալիստական բլոկը փլուզվեց՝ նշանավորելով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենամեծ աշխարհաքաղաքական ցնցումը, որը նույնիսկ անվանվեց «պատմության ավարտ»՝ բառի լավագույն իմաստով։ Եվ Ղարաբաղը ընկալվում էր որպես ապագա ժողովրդավարական աշխարհի խորհրդանիշ։
Սակայն մի քանի տարի անց դիրքորոշումները սկսեցին փոխվել, առաջին հերթին Ռուսաստանում, որտեղ ժողովրդավարական կառավարումը փոխարինվեց ՊԱԿ-ի ռեժիմով։ Պուտինը ԽՍՀՄ փլուզումը անվանեց 20-րդ դարի աշխարհաքաղաքական աղետ՝ անուղղակիորեն մեղադրելով Ղարաբաղին։ Եվրոպական երկրները Բաքվի հետ ստորագրեցին «դարի պայմանագիրը» նավթի և գազի արդյունահանման վերաբերյալ և աստիճանաբար սկսեցին խոսել «տարածքային ամբողջականության» գերակայության մասին։ Միացյալ Նահանգները փորձեց պահպանել հարթ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ և, չնայած դեռևս չի չեղարկել 907-րդ բանաձևը, ոչինչ չարեց 2020-2025 թվականներին Արցախի ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար։
Միջազգային հանրության նահանջը Արցախի ինքնորոշման իրավունքից ճաքեր է առաջացրել ամբողջ աշխարհում՝ Մերձավոր Արևելքից մինչև Ուկրաինա։ Այս ճաքերը հանգեցրել են ներկայիս աշխարհակարգի փլուզմանը, որը սպառնում է վերածվել քաոսի և աղետի։ Մահացու զենքեր, որոնց մասին խոսվում էր լուռ սարսափով ընդամենը մի քանի տարի առաջ, այժմ օգտագործվում են ամենօրյա ռեժիմով։
Բայց չնայած բոլորը փորձում են արդարացնել իրենց անկարողությունը պահպանել համաշխարհային կարգը՝ ասելով, որ «ուժն» է այժմ տիրում, միջազգային իրավունքը ոչ մի տեղ չի գնացել, և աշխարհը դեռ հնարավորություն ունի վերադառնալու 1988 թվականի փետրվարի 20-ի Ստեփանակերտ, ճանաչելու ժողովրդի իր հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը, դատապարտելու իրավունքի ճնշումը և դնելու առաջին քարը նոր, իրավական աշխարհակարգի կառուցման գործում։
Միացյալ Նահանգները դեռևս չի չեղարկել 907-րդ բանաձևը, որն արգելում է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին մինչև «Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ ագրեսիայի դադարեցումը»։ ԱՄՆ նաև պաշտոնապես չի հրաժարվել Վիլսոնի արբիտրաժային դատարանից, այսինքն՝ Հայաստանի իրական սահմաններից։
Ինքը՝ Ալիևը, պնդում է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը վերջին տարիներին ընդունել է 10 բանաձև Արցախի վերաբերյալ և նույնիսկ ճանաչել է նրա անկախությունը։
Եվրոպական խորհրդարանը նույնպես բազմիցս ճանաչել է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը որպես անվիճելի։ Միևնույն ժամանակ, Ալիևի ռեժիմը վախենում է դիմել միջազգային դատարաններ՝ Բաքվում բեմադրելով Նյուրնբերգյան թատրոն՝ իր ագրեսիան և ցեղասպանական գործողությունները արդարացնելու համար։
Ինչպես նշում է միջազգային իրավաբան Արա Ղազարյանը, Բաքուն ցանկանում է օգտագործել այս դատավարությունները՝ ապացուցելու համար, որ Արցախի անկախությունը երբեք գոյություն չի ունեցել որպես պատմական փաստ, որ այս անկախությունը իրավական հիմք չի ունեցել, և որ Հայաստանը հարձակվել է Ադրբեջանի մի մասի վրա, խախտել է նրա ինքնիշխանությունը և փոխարինել այնտեղի կառավարությունը՝ օգտագործելով իր կանոնավոր բանակը և հենվելով Արցախում գործող անօրինական խմբավորումների վրա։ «Միայն սա կարող է «արդարացնել» Ադրբեջանի հարձակումը Արցախի վրա, այն ագրեսիան, պատերազմը և ահաբեկչությունը, որը Ադրբեջանը կիրառել է Արցախի ժողովրդի դեմ», – ասում է Արա Ղազարյանը։
«Միջազգային մակարդակում Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ իրավական կամ աշխարհաքաղաքական կոնսենսուս չկար։ Արդյունքում բոլորը հաշտվում էին մինչև 2020 թվականի ստատուս քվոյի հետ», – DW-ին ասել է Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի (DGAP) վերլուծաբան Ստեֆան Մայստերը։
Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերահսկողություն հաստատեց տարածաշրջանի նկատմամբ, Եվրամիությունը դատապարտեց հայ բնակչության փաստացի վտարումը։ Սակայն, ըստ Ստեֆան Մայստերի, ԵՄ անդամ պետությունները չկարողացան համաձայնության գալ Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցում։
Ամեն ինչ դեռ առջևում է։