Խաղաղության խորհուրդը որոշակի դեպքերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Կարծում եմ՝ նրանք [ՄԱԿ-ը] կարող են մեզ մի փոքր օգնել։ Աշխարհի մեծագույն առաջնորդները միանում են Խաղաղության խորհրդին, և մենք որոշակի դեպքերում կհամագործակցենք ՄԱԿ-ի հետ», – ասել է նա լրագրողներին իր ինքնաթիռում՝ Ֆլորիդայից Վաշինգտոն թռիչքի ժամանակ։
Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին Վաշինգտոնում։ Սկզբում Խորհուրդը ստեղծվել էր Պաղեստինի հարցի շուրջ համագործակցելու համար, սակայն ավելի ուշ հայտարարվեց, որ այն կարող է դառնալ ՄԱԿ-ին հավասար միջազգային մարմին։
Եվրոպական առաջնորդները և արաբական շատ երկրներ հրաժարվել են մասնակցել խորհրդին, չնայած ԵՄ-ն հայտարարել է, որ նիստին ներկայացուցիչ կուղարկի որպես դիտորդ։ Ռուսաստանի և Բելառուսի ներկայացուցիչները նույնպես կմասնակցեն, բայց ոչ նախագահի մակարդակով։ Լուկաշենկոն, մասնավորապես, ակնարկել է, որ չի թռչի Վաշինգտոն, քանի որ նրա դեմ պատժամիջոցները չեն վերացվել, և եվրոպական երկրները կարող են պարզապես մերժել նրան մուտք գործել իրենց օդային տարածք։
Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը հայտնեցին իրենց պատրաստակամությունը մասնակցելու Խորհրդի առաջին նիստին և ակտիվորեն աջակցելու Թրամփին «ՄԱԿ-ը պատմության աղբանոց ուղարկելու» նրա ձգտման մեջ։
Հունվարի 22-ին 19 երկրների ներկայացուցիչներ Դավոսում կայացած Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում ստորագրեցին Գազայի խաղաղության գործընթացի շրջանակներում ստեղծված Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը։ Վաշինգտոնը հայտարարեց, որ կազմակերպությանը միացել են նաև այլ պետություններ։ Խաղաղության խորհուրդը ստեղծվել է Իսրայելի և արմատական պաղեստինյան «Համաս» շարժման միջև Գազայի կառավարման վերաբերյալ համաձայնագրի համաձայն, սակայն ակնկալվում է, որ այն կաշխատի նաև այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների կանխարգելման և լուծման ուղղությամբ։