Բաքվի դատարանը ձերբակալել է Կարեն Ավանեսյանին
Բաքվի լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Ստեփանակերտի օկուպացիոն դատարանը ձերբակալել է Կարեն Ավանեսյանին, ով մեղադրվում է մի շարք ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ: Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է։
Խոսքը վերաբերում է այս տարվա սեպտեմբերի 14-ին օկուպացված Ստեփանակերտում, որտեղ այդ ժամանակ գտնվում էր Ալիևը, տեղի ունեցած դիմակավորված շոուին: Բաքուն տեղեկատվություն էր տարածել, իբր Ստեփանակերտում մնացած հայերից մեկը՝ Կարեն Ավանեսյանը, ով կատուներ էր կերակրում, ահաբեկչական հարձակում էր պլանավորում և ցանկանում էր սպանել Ալիևին: Շրջանառվել են կադրեր, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Ավետիսյանը քայլում ինչ-որ պայուսակ ձեռքին: Դեպքը ներկայացվել է այնպես, կարծես պայուսակում զենք է եղել: Պաշտոնապես, նրա ձերբակալության ժամանակ փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով վիրավորվել են երկու ադրբեջանցի ոստիկաններ և ինքը՝ Կարենը։
Այժմ հաղորդվում է, որ Կարենը բուժվել է և կալանքի տակ է մինչև Գանձակում դատարանի որոշումը։
Կարեն Ավետիսյանի պատմությունը բավականին ուսանելի է: Մի կողմից, այն խոսում է Բաքվի իշխանությունների վախերի և բարդույթների մասին, որոնք ցանկացած պահի սպասում են հատուցման, պարտիզանական պատերազմի: Օկուպացված Արցախում նրանք յուրաքանչյուր թփի տակ կտեսնեն Սողոմոն Թերլեյանների: Մյուս կողմից, այս պատմությունը խոսում է այն ճակատագրի մասին, որը սպասվում է հայերին, եթե նրանք վերադառնան Բաքվի իրավասության տակ։